9 + 1 mýtů o diamantech

Diamant, slovo, v kterém si většina z nás představí něco nedosažitelného, krásného, čistého a trochu i tajuplného. Přinášíme Vám 9 největších mýtů o diamantech, které kolují po celém světě a pokusíme se Vám ukázat pravdu.

Diamant je čirý

Čiré diamanty jsou diamanty, které vznikli za dokonalých podmínek. Jsou velmi ceněné, avšak existuje velmi mnoho diamantů, které mají různé barvy. Barvu diamantům dávají další prvky, které daný diamant obsahuje. Ve šperkařství se také používají lehce nažloutlé diamanty, které obsahují příměsi dusíku. Barva diamantů se určuje podle stupnice. (https://boolerdiamonds.com/barva-diamantu/)

Existují také takzvané Fancy diamanty, které jsou sytě barevné a nevztahuje se na ně stupnice GIA (od D do Z). Můžete tak mít diamant oranžový, červený či dokonce černý (https://boolerdiamonds.com/produkt/cerny-diamant-134-ct/)

Nejtvrdší nerost a nejde ho rozbít

Diamant je nejtvrdší dle Moshovy stupnice tvrdosti nerostů (tvrdost 10). Není jich mnoho, ale existují i tvrdší nerosty, například fullerit. Nejtvrdší neznamená nerozbitný. Dělají se diamantové brusné kotouče, které brousí a řežou různě tvrdé materiály, ale pokud máte doma diamant, tak jej jednoduše rozbijete kladívkem. Toto nedoporučujeme zkoušet. Věřte nám.

Briliant není diamant

Briliant není diamant. Opak je pravdou. Rozdíl mezi diamantem a briliantem je jenom ten, že briliant je broušený diamant. Větší diamanty brousí převážně zkušení brusiči, kteří vědí, jak diamant nabrousit tak, aby nejlépe vracel(odrážel) světlo.

Umělý (syntetický) diamant je lepší než přírodní

Přírodní diamant se tvoří při obrovském tlaku 4,5 až 6 GPa a vysokých teplotách 900 až 1300°C. Dnes již existují na světě stroje, které dokáží diamant vytvořit takzvaně krystalizací uhlíku, avšak náklad na jejich výrobu není malý. Syntetické diamanty se zpravidla používají v průmyslu pro řezné a brusné nástroje. Syntetický diamant není stále tak hodnocený jako diamant přírodní a lze je od sebe rozeznat spektroskopickými metodami. Sebelepší syntetický diamant nedokáže úplně nahradit diamant přírodní. 

Přírodní diamant je unikát.

Diamant je špatná investice

Mnoho menších a středních investorů raději kupuje domy, akcie, podílové fondy nebo třeba i zlato. Diamanty podle nich nejsou výhodnou investicí. Opak je pravdou. Historicky již přes 50 let hodnota diamantů kontinuálně stoupá v rozmezí 2 až 5% ročně. Tedy pokaždé pokryje inflaci a „něco“ vydělá. To však není jeho největší výhoda. Největší výhodou je jeho velikost. Neexistuje na světě mnoho věcí, které by při takové velikosti měli takto ohromnou cenu.  Pravděpodobně nenajdete nic tak malého, jako je diamant o váze 5 ct, co by mělo větší hodnotu.

Tuto vlastnost neoceníte v případě, že se ve světě nic zásadního neděje a je „klid“ na trhu. Tuto vlastnost nejvíce oceníte, právě když je nějaký „průšvih“ ve světě.


  1. V případě nějakého válečného nebo teroristického konfliktu si diamanty drží svoji hodnotu. Máte-li nemovitosti, akcie, podílové fondy, atp., tak jejich hodnota velmi kolísá. Většinou směrem dolů. Likvidita bývá také horší, hlavně u nemovitostí.
  2. V případě již zmiňovaného válečného či teroristického konfliktu, kdy se může stát, že musíte opustit svoje domovy, zemi či dokonce kontinent, tak většinou nemáte moc času prodávat nemovitosti. Hodnota akcií a podílového fondu značně klesla. Nakoupené zlato většinou nemáte doma, nýbrž v nějakém fondu , atd. Pokud se vám podaří nemovitosti či fondy prodat, tak pravděpodobně velmi pod cenou, jelikož Vás tlačí čas. V případě, že máte diamanty, tak je jednoduše strčíte „do kapsy“, odcestujete a následně prodáte, aby jste si mohli na novém místě opět koupit dům, jídlo, výrobní podniky atd..

Oba dva důvody se již ukázaly jako velmi efektivní ve druhé světové válce. Mnoho lidí vyznávající židovskou víru se přestěhovalo do USA, kde jenom díky investicím do diamantů mohli začít „normálně“ žít. Diamant je nejjednodušší na převoz. Dokonce ani rentgen jej nepozná.

Určitě nezavrhujeme ostatní investice. To vůbec ne! Ale u zkušeného a dobře smýšlejícího investora má diamant určitě své nezaměnitelné místo!

Diamant je uhlí

Diamant je uhlí. No v podstatě to není mýtus, jelikož diamant je forma chemického prvku „Uhlík“ chemický značka prvku „C“. Rozdíl mezi uhlím, kterým doma v zimě topíte a „uhlím“, které může mít milionové hodnoty je ten, že diamant je krystalická forma uhlíku a je tisícinásobně vzácnější než uhlí, které dáváte do kamen. Hodnota 1 ct uhlí se pohybuje v řádech haléřů avšak hodnota 1 ct diamantů se pohybuje v řádech statisíců.

Uhlí a diamant obsahují shodně prvek uhlík a vznikali tisíce let, avšak to je jediné, co je spojuje.

Ověření pravosti a ceny diamanty

Znáte to z filmů: Zlatník vezme do ruky prsten, v kterém je zasazený veliký diamant a prohlásí „to je pravý diamant a jeho hodnota je 100.000 dolarů…“.

BLBOST!

Není nikdo, kdo by dokázat na 100% říct, jenom podle pohledu, zda-li se jedná o pravý diamant nebo nějakou levnější náhražku. Používají se k tomu různé přístroje měřící vodivost, který dokáže na 100% určit pravost daného diamantu. Tento přístroj se většinou nedá použít v případě, že jsou do šperku zasazený menší diamanty.

Hodnota diamantu? Hodnotu diamanty určití takzvaně 4C (https://boolerdiamonds.com/4-c-u-diamantu/) , které NELZE změřit u diamantu zasazeném ve šperku. Pro změření těchto hodnot je NUTNÉ diamant vyjmout a odborníkem změřit.

Výjimku tvoří šperky, které obsahují certifikát, kde je daný diamant popsaný.

Diamant nehoří

Diamant Vám pravděpodobně neshoří, když ho hodíte do táborového ohně, ale diamant, jelikož je to krystalická forma uhlíku, dokáže při vysokých teplotách shořet. Teploty hoření však musí být vyšší 800°C a za předpokladu, že je v kyslíkové atmosféře.  

Největší mýtus! Diamant je drahý!

Justin Theroux daroval Jannifer Aniston diamantový prsten v hodnotě 1 milion dolarů.
Angelina Jolie dostala od Brada Pitta prsten s diamantem o váze 16 karátů.

Michael Douglas daroval Catherine Zeta-Jones diamant za milion dolarů.

Kate Upton dostala diamantový prsten za 1,5 milionů dolarů.

Princ Rainier III. z Monaka daroval smaragdový diamantový šperk z hodnotě 4,5 milionů dolarů.

Maria Carey dostala prsten s diamantem o váze 35 karátů za 10 milionů dolarů…

(zdroj: https://www.weddingmag.cz/15-nejdrazsich-zasnubnich-prstenu-vsech-dob-kdo-je-vlastni/).

Takto můžeme pokračovat hodně dlouho. Najdeme mnoho prstenů s diamanty o obrovské ceně. Média nás masírují tím, že diamantový prsten je drahý.

Ano, existují velmi drahé diamanty, jak nás poučují „zpravodajská“ média a americké filmy. Diamanty, o kterých se normálním smrtelníkům ani nezdá. Ale také existují diamanty, který si může dovolit většina z nás.

Cenu diamantu určují takzvaně 4C (váha, čistota, brus, barva). Většina lidí se orientuje převážně podle váhy a má povědomí o hodnotě diamantu (briliantu) o váze 1 ct (pohybuje v se řádech statisíců až milionů korun). Avšak hledáte-li diamant do svého šperku nebo jako dárek a netrváte na 1 ct diamantů, tak můžete koupit menší diamanty.

Diamantový prsten si může dovolit většina „smrtelníků“, kteří mají průměrný příjem. Diamanty se dají koupit již od pár set korun na www.diamantovekarty.cz a diamantové prsteny od pár tisíc.

Věřte, že 99% žen udělá obrovskou radost i zlatý prsten s malým diamantem. Žena, jakožto bytost založená na citech a emocích, se přeci ráda pochlubí tím, že má diamant. To racionální a ješitní muži přeci řeší velikost.

 

BONUS – diamanty těží trpaslíci

Diamanty těží stroje a lidé, podle lokality. Každá seriozní společnost dodržuje kimberlijský proces, který zaručuje, že diamanty nejsou tzv. „krvavé“ a tedy nepochází z práce otroků a nefinancují válečné konflikty.