Váha diamantu - Karát

Diamanty se váží v diamantových karátových vahách. Jeden karát váží 200 miligramů. Znalci diamantů rovněž pro menší diamanty používají bodový systém, při čemž 100 bodů se rovná jednomu karátu. 

5 karátů je tedy 1 gram! 

Karát se obvykle zkracuje jako ct.

Zkratka Cttw znamená celkovou karátovou váhu. Je to celková váha všech diamantů v nějakém šperku. Na příklad u diamantových náušnic se celková karátová váha vztahuje na váhu diamantů v obou náušnicích dohromady. Je-li celková karátová váha 1 karát, každá jednotlivá náušnice je osazena 1/2 karátovým diamantem.

Souvislost mezi karátovou váhou a cenou

Při všech ostatních faktorech stejných bude větší diamant stát víc než diamant menší, poněvadž je vzácnější. Dva půlkarátové diamanty příznačně stojí víc než jediný jednokarátový diamant. Čtyřkarátový diamant bude stát víc než čtyřnásobek ceny dvoukarátového diamantu téže jakosti.

Souvislost mezi karátovou váhou a rozměry

Dva diamanty o přesně stejné karátové váze, ale různého tvaru mohou v závislosti na jejich výbrusu mít velmi různé rozměry.

10.00 x 5.20 mm - Jednokarátový markýzový diamant
6.30 x 6.30 mm - Jednokarátový kulatý diamant
5.50 x 5.50 mm - Jednokarátový princesový diamant
8.00 x 5.50 mm - Jednokarátový hruškovitý diamant

Karátová váha je pouze jedním z faktorů, které je při koupi diamantu potřeba vzít v úvahu. Přečtěte si víc o barvě, výbrusu a čirosti.

 

Diamanty v diamantových kartách jsou většinou označeni velikostí, jelikož 1 mm diamant váží 0,0055 ct (záleží dle kvality brusu). Diamantový karta je ideální dárek, jelikož si můžete vybrat jakýkoliv chcete velikost.