Výbrus diamantu

Ze všech čtyř C, která určují jakost, je výbrus diamantu nejsložitější pochopit, a zároveň je při výběru diamantu tou nejdůležitější charakteristikou. Výbrus se netýká jen proporcí a souměrnosti diamantu, ale i pečlivého vypracování každé jednotlivé fasety. Spojení těchto faktorů, spolu s vyleštěním a celkovým provedením je známo jakožto výbrus diamantu.

Výbrus diamantu často souvisí s konečným tvarem diamantu, ne však vždy.

Proporce diamantů

Slovník diamantů

Abyste pochopili některé jemnější stránky diamantových výbrusů, musíte nejdříve rozumět některým základním pojmům ze slovníku diamantů.

Průměr Šíře diamantu od jedné strany pásu k druhé.
Tabulka Velká faseta (ploška) na vršku diamantu
Rundista Hrana diamantu mezi korunou a pavilónem. Pás je oblast, kde má diamant největší obvod
Koruna Horní část diamantu od pásu k tabulce
Kaleta Maličká faseta na spodním konci diamantu
Pavilón Část diamantu od pásu dolů ke spodní plošce
Hloubka Rozměr diamantu od tabulky ke spodní plošce

Musí jím procházet světlo

Každý diamant má své vlastní jedinečné proporce, jež přímo ovlivňují způsob, jak světlo prochází diamantem a tabulkou se odráží zpět. To zase ovlivňuje jiskru neboli brilanci diamantu a krásu, jakou působí. Výbrus diamantu po pravdě ovlivňuje jeho třpyt víc než jeho barva a čirost.

Je-li diamant vybroušený příliš mělce, může světlo unikat spodem, což sníží jeho brilanci. Je-li výbrus diamantu příliš hluboký, může se světlo šířit ze stran a rovněž ovlivnit jeho jiskru. Diamant s patřičnými proporcemi umožní světlu procházet vnitřkem diamantu a odrážet se tabulkou a korunou, čímž diamant získá maximální jiskru.

Jiskry nebo malé záblesky světla, které lze při pohybu diamantu často spatřit, jsou rovněž známy jako jiskření. Stejně jako brilanci, což je v podstatě množství bílého světla diamantem odráženého, ovlivňuje výbrus i míru ohně a jiskření. Oheň je způsob, jak diamant láme světlo do krásných barev duhy.

Třídy výbrusu diamantů u Boolerdiamonds.cz

U Booler Diamonds své diamanty podle výbrusu třídíme do následující stupnice:
Výtečné - E
Velmi dobré - VG
Dobré - G
Diamanty v třídě výbrusu Uspokojivý nebo Nevalný žádné neprodáváme.

Výtečný výbrus: Naše nejvyšší třída výbrusu, takový diamant je vybroušen v proporcích, umožňující maximální brilanci při průchodu světla.

Velmi dobrý výbrus: Tento diamant má prvotřídní proporce a poskytuje vynikající jiskru a brilanci za výhodnou cenu.

Dobrý výbrus: Kvalitní diamant, poskytující dobrou jiskru a brilanci. Tato třída představuje výtečnou hodnotu za vynaložené peníze.

Diamanty, jež mají protokol GIA nebo EGL, se zatříďují podle stupnice těchto organizací.

Jaký výbrus je pro vás nejlepší?

Výbrus diamantu je v mezích doporučených vodítek především otázkou osobního vkusu. To, co se vám zdá krásné, se nemusí zdát stejně krásné někomu jinému. Ku příkladu někteří lidé dávají přednost větší tabulce, jiné zase menší. U některých diamantů na Booler Diamonds nabízíme fotografie skutečných diamantů, takže se můžete rozhodnout sami. Rádi s vám poradíme s vybráním nejvhodnějšího výbrusu právě pro Vás!